0
0,00 zł

Jak dobrać odpowiedni materac?

Materac służy nam za miejsce odpoczynku, zapewniając komfortowe warunki do relaksu i efektywnej regeneracji. Jednak nie każdy model tak samo nadaje się dla różnych osób – z tego powodu na rynku znajdziesz wiele rozwiązań, między innymi materace lateksowe, materace piankowe, materace kieszeniowe (materace sprężynowe), czy materace hybrydowe. Aby wybrać idealny materac dostosowany do indywidualnych potrzeb, zapoznajmy się najpierw z kryteriami, jakimi powinniśmy się kierować podczas zakupu.

Przede wszystkim dobry materac to taki, na którym leżąc poczujesz odciążenie kręgosłupa, odprężenie całego ciała, wyraźną przyjemność i uczucie rozluźnienia. Dzieje się tak w przypadku prawidłowego dostosowania twardości materaca do wagi i ulubionej pozycji snu. Zastanawiasz się, jak wybrać materac na łóżko? Dowiesz się z naszego artykułu!

 

Twardość materaca i pozycja snu


Bardzo istotne jest trafne rozpoznanie naszych potrzeb – dzięki temu zafundujemy sobie relaks na najlepiej dopasowanym dla nas materacu, na którym wypoczywając kręgosłup przyjemnie odpręży się, a całe Twoje ciało osiągnie efekt pełnego rozluźnienia. Pozycja przyjmowana podczas snu ma ogromne znaczenie przy wyborze dobrego materaca. Leżąc na wznak, kręgosłup powinien układać się w kształt litery „S” z lekkim uniesieniem w części lędźwiowej. Łatwo to sprawdzimy, wsuwając dłoń pod ciało – jeśli poczujemy lekki opór, jest to dla nas dobry materac. W przypadku pozycji na boku, dla prawidłowego odpoczynku i zdrowego snu kręgosłup powinien utrzymywać linię prostą.

Co istotne, w dzisiejszych czasach nie jesteśmy skazani tylko na wybór jednej twardości materaca. Dzięki znajomości anatomii ciała człowieka oraz możliwościom produkcyjnym projektujemy wkłady, które jeszcze lepiej dopasowują się do krzywizny kręgosłupa. Ponadto właściwości materacy uwzględniają również to, że poszczególne części ciała potrzebują odmiennego podparcia. Wyodrębnić możemy materace 3-,5- i 7-strefowe, które dopasowują się do kształtu ciała i odpowiednio podpierają głowę, szyję, barki, odcinek lędźwiowy, biodra, uda, łydki oraz stopy.

 

 

Za co odpowiada twardość materaca?


Twardość materaca definiuje poziom komfortu użytkowania materaca. Określana jest literą H, a skrót ten został zapożyczony z języka angielskiego – hardness, co dotyczy twardości danego wkładu i dopasowania go względem wagi użytkownika. Im większy ciężar, tym twardszy materac powinien być wybrany. Do wyboru mamy kilka stopni twardości materaca:

 

 


  • H2 - średnio miękki materac,

  • H3 - średnio twardy materac,

  • H4 - twardy materac.


  •  


Im więcej ważysz, tym na twardszy materac powinieneś się zdecydować. Pomocne mogą okazać się dla Ciebie poniższe wykresy, dzięki którym na podstawie swojej wagi, wzrostu i płci dobierzesz właściwą twardość materaca (tu dodać tabelki).

Oczywiście, wspomniane przedziały są tylko orientacyjne. Należy pamiętać, że osoby starsze znacznie lepiej będą się czuły na miękkim materacu, niż na takim, który jest dopasowany do ich wagi. Wszystko wynika z przyczyn zdrowotnych. Im starszy człowiek, tym mniejszą tolerancję na ucisk posiada. Wzrasta także wtedy ryzyko chorób układu krążenia, a zbyt twardy materac może dodatkowo potęgować te problemy.

Warto dodać, że jeśli w przypadku śpiących razem partnerów pojawi się problem z rozgraniczeniem twardości podłoża, konieczny może okazać się zakup dwóch osobnych materacy. Zróżnicowane stopnie twardości materacy dostosowane do potrzeb ich użytkowników zapewnią odpowiednie podparcie całej sylwetki, a co za tym idzie idealny komfort snu. Prawidłowo dobrany materac to gwarancja udanego wypoczynku!

Jeżeli posiadasz już materac i chcesz zweryfikować, czy jego twardość jest odpowiednia, możesz wykonać prosty test: wsuń w części lędźwiowej dłoń pod plecy. Poczułeś lekki opór? W takim razie posiadasz odpowiedni materac, na którym ciężar ciała rozkłada się prawidłowo. Jeśli ręka wysuwa się z trudnością, materac jest zbyt miękki, a jeśli ze zbyt dużą łatwością, materac jest zbyt twardy.

Interesuje Cię miękki materac? A może w Twoim typie są materace twarde? Wybór odpowiedniego materaca ułatwi Ci Sembella!

stopień twardości materaca

Strefy twardości

Podstawą zdrowego snu jest odpowiednie podparcie całej sylwetki. Aby materac mógł jak najlepiej dopasowywać się do anatomicznego kształtu ciała, w jego konstrukcji wykorzystuje się strefy twardości. I tak wyróżnić można 3-, 5- oraz 7-strefowe materace, które we właściwy sposób podpierają wszystkie naturalne krzywizny, czyli nawet 5 partii ciała: głowę szyję, odcinek lędźwiowy, biodra, uda, a nawet łydki i stopy (strefa mniejszej twardości).

Wybierając materac zwróć zatem uwagę na to, ile posiada stref twardości. Im jest ich więcej, tym wyższa elastyczność materaca oraz więcej punktów podparcia, co zaowocuje poprawą krążenia krwi.

Grubość materaca

Zastanawiasz się, jaki dobrać materac? Zwróć również uwagę na jego grubość. Podłoże snu ma znaczenie! Materac o wysokości powyżej 20 cm poprawia poziom komfortu użytkowania. Tego typu materace (również podparte stelażami) sprawdzą się w przypadku osób:

 

 


  • chorych lub starszych,

  • z nadwagą,

  • spędzających dużo czasu w łóżku.


  •  


Rodzaje materacy

Waga i wysokość nie są jedynymi czynnikami decydującymi o tym, jaki materac wybrać. Drugim istotnym aspektem jest rodzaj wkładu. Do wyboru są tradycyjne materace, w których znajduje się m.in. pianka termoelastyczna Sesipur®, wysokoelastyczna pianka Bultex®, pianka GELTEX® bądź pianka KAPUA®. Ponadto znaleźć możemy jeszcze materace kieszeniowe, materace lateksowe czy niezwykle komfortowe materace hybrydowe. Wypełnienie materaca to jedna z najistotniejszych kwestii! Czym charakteryzują się poszczególne wkłady?

 

 

Materace piankowe


Materace piankowe, jak sama nazwa mówi, zawierają w sobie piankę, która jest jednym z najszybciej rozwijających się surowców na rynku. Na szczególną uwagę zasługują pianki wysokoelastyczne i pianki termoelastyczne. Materace z pianki wysokoelastycznej charakteryzują się wyjątkową gęstością oraz plastycznością, co przekłada się na doskonałe podparcie całego ciała. Na dodatek materiał ten bardzo dobrze oddycha, zapewniając tym samym wysoką higienę snu. Materace z pianki termoelastycznej posiadają te same właściwości, jednak dodatkowym ich atutem jest odwzorowanie kształtów ciała na podstawie jego temperatury, dając uczucie otulenia.

Wybrane materace piankowe:

 

 


  • KAPUA® Hana - wielostrefowy materac piankowy wykonany z elastycznej pianki redukującej napięcia, rozkładającej równomiernie punkty nacisku ciała, ułatwiający zmianę pozycji w czasie snu oraz usprawniający krążenie krwi.

  • Modulia Aero - wykonany z pianki termoelastycznej Sensipur® oraz dwóch rodzajów pianki poliuretanowej o zróżnicowanej gęstości. Pianka termoelastyczna reaguje na temperaturę ciała, z wyjątkową dokładnością dopasowując się do sylwetki. Z kolei wysoka warstwa pianki poliuretanowej jest odporna na wgniecenia i odkształcenia.

  • GELTEX® Quantium Sun – specjalna elastyczna pianka z domieszką żelu o wysokiej gęstości i wytrzymałości gwarantuje najwyższą jakość materaca i prawidłowe anatomiczne ułożenie ciała podczas snu.

  • Smart Twist – najlepszy materac piankowy dla młodzieży. Każda ze stron materaca posiada inną twardość. Twardsza strona (H3) to pianka poliuretanowa o dużej gęstości. Warstwa ta posiada specjalne kanaliki, które wspomagają wentylację materaca. Druga strona materaca (średnio-twarda, H2) to pianka poliuretanowa o mniejszej gęstości. Jeden materac skrywa dwa stopnie twardości – wybór odpowiedniego materaca dla młodzieży staje się wyjątkowo prosty!


  •  

 

 

Materace lateksowe


Dobrej jakości materace lateksowe poza samym lateksem zawierają w sobie również dodatek naturalnego mleczka kauczukowego, które gwarantuje sprężystość przy zachowaniu odporności na odkształcenia. Ponadto mleczko kauczukowe ma właściwości antybakteryjne i antygrzybicze, dzięki czemu tego rodzaju wkłady są świetnym wyborem dla alergików. Struktura takiego podłoża do spania opiera się na perforowanych płytach, a znajdująca się w nich duża liczba otworów zapewnia optymalną cyrkulację powietrza.

Wybrane materace lateksowe:

 

 


  • Hetman Aqua – materac lateksowy gwarantujący wyjątkowy komfort dzięki dużej elastyczności punktowej - znakomicie dopasowuje się do ułożenia ciała, eliminując jednocześnie szkodliwy dla zdrowia ucisk naczyń krwionośnych.


  •  

 

 

Materace sprężynowe


Materace sprężynowe zbudowane są z systemu sprężyn połączonych ze sobą i uginających się pod ciężarem użytkownika. Niegdyś stosowano proste sprężyny bonnelowe, a przed wydostawaniem się zabezpieczała je pianka poliuretanowa. Obecnie stosuje się do tego celu końskie włosie, trawę morską lub włókno kokosowe. Sprężyny w takim materacu łączone są ze sobą w zwoje. Im jest ich więcej, tym materac sprężynowy jest grubszy i bardziej sprężysty.

Innym rodzajem tego typu wkładów są materace kieszeniowe. Charakteryzują się one tym, że każda ze sprężyn znajduje się w oddzielnej kieszonce, co gwarantuje ich niezależną pracę. Sprawia to, że podłoże jest elastyczne i bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Na co zwrócić uwagę przy materacach kieszeniowych? Między innymi na materiał, którym pokryte są sprężyny. Najczęściej stosuje się do tego różne rodzaje pianki poliuretanowe, ale może to również być mata kokosowa lub lateks.

Wybrane materace kieszeniowe:

 

 


  • Modulia Sky – materac sprężynowy obłożony obustronnie przekładkami kokosowymi - mata kokosowa z naturalnych włókien świetnie utwardza podłoże i zabezpiecza przed roztoczami. To również materac termoelastyczny - dodatkowo zastosowana pianka Sensipur® zapewnia wyjątkową miękkość i komfort snu – ciężar ciała rozkłada się równomiernie dla odprężającego, rozluźniającego wypoczynku.

  • Harmony – materac sprężynowy z wysoką warstwą sprężyn Multipocket – aż 505 szt./m2 sprawia, że materac z wyjątkową dokładnością dopasowuje się do ciała, zmniejszając odczuwanie ruchów drugiej osoby. Zastosowanie pianki termoelastycznej Sensipur® sprawia, że materac dobrze dopasowuje się do całej sylwetki. Pianka poliuretanowa wydłuża żywotność materaca.


  •  

 

 

Materace hybrydowe


Materace hybrydowe to nowoczesne rozwiązanie, które łączy w sobie zalety materaca sprężynowego i piankowego. Są to wkłady stworzone z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Dzięki połączeniu wysokiej jakości komponentów oraz właściwości dwóch rodzajów materacy, otrzymuje się niezwykle komfortowe podłoże do spania. Materace hybrydowe mogą mieć wiele konfiguracji - w zależności od zastosowanych materiałów, kolejności ich ułożenia oraz grubości warstw. Pierwszą warstwę tworzą najczęściej sprężyny umiejscowione w oddzielnych kieszonkach. Kolejną jest zaawansowana technologicznie pianka termoelastyczna lub warstwa pianki wysokoelastycznej. Hybryda to dla wielu naszych klientów idealny materac, co potwierdza jego trwałość, jakość, ale także wrażenia estetyczne.

Wybrane materace hybrydowe:

 

 


  • ComFEEL® SPEED – materac z dwoma warstwami pianki BULTEX® przedzielone warstwą specjalnych minisprężyn kieszeniowych o wysokości 6 cm dla właściwego podparcia całego ciała w czasie snu.

  • ComFEEL® Start - gruba warstwa trzysegmentowej pianki wysokoelastycznej stanowi znakomite podparcie ciała, a jej zwiększona twardość w środkowej części materaca umożliwia lepsze dopasowanie do każdej pozycji, jaką obierzesz.


  •  

 

 

Odpowiednio dobrany materac to gwarancja komfortu i wypoczynku


Planując zakup materaca, weź pod uwagę jego konstrukcję i materiał stanowiący wypełnienie. Inne właściwości materacy piankowych, lateksowych i sprężynowych przekładają się na komfort użytkownika. Istotna będzie także jego wielkość, która będzie dopasowana do wzrostu użytkowników. Jaki dobrać materac? Interesują Cię materace średnio twarde, miękkie a może tylko materace twarde?

Jeśli zastanawiasz się, jaki materac wybrać, skontaktuj się z nami – pomożemy Ci wybrać produkt najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.

 

Sekcje: Porady

Podobne artykuły: