0
0,00 zł

Dokuczliwy kaszel podczas snu

Zasypiasz wieczorem, a już za chwilę zaczyna Cię dręczyć uporczywy kaszel, który nie daje spać przez całą noc? Rano budzisz się zmęczony i niewyspany, a po całonocnym ataku bolą Cię od wysiłku gardło i oskrzela. Jak załagodzić kaszel? Dowiesz się w tym artykule.

 

Co wywołuje kaszel?


Czynników jest wiele – bardzo ważne jest jak najszybsze zidentyfikowanie źródła choroby, aby skutecznie jej zaradzić. Najczęściej należą do nich: infekcja wirusowa, alergie, astma, palenie papierosów lub wdychanie papierosowego dymu, niektóre leki, kaszel wywoływany chorobami psychicznymi takimi jak nerwice.

 

 

Duszący kaszel u dziecka podczas snu


Suchy kaszel to jedna z najczęstszych przyczyn tego, że dzieci się nie wysypiają. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że napady kaszlu nie muszą oznaczać od razu choroby, a mogą być zjawiskiem fizjologicznym. U kilku procent dzieci na świecie zjawisko męczącego kaszlu pojawia się regularnie i jeśli nie jest zbyt nasilone ani nie pojawiają się przy tym żadne dodatkowe objawy, to maluchy są w dobrym stanie ogólnym i nie wymagają wizyty u lekarza.

W przypadku suchego kaszlu przyczyna może się także znajdować w otoczeniu dziecka. Przyczyną kaszlu może być niedostateczna wilgotność powietrza w pokoju, czy też palenie tytoniu przez rodziców. Najczęstszą przyczyną nocnego kaszlu jest spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Wtedy też pojawia się odruch układu oddechowego, który powoduje, że dziecko się w nocy męczy.

Oczywiście innymi przyczynami mogą być infekcje dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, a także refluks żołądkowo-przełykowy, czy choroby serca. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą dodatkowo wywoływać podrażnienia ściany gardła, co może przyczyniać się do jeszcze większych problemów ze spokojnym snem.

Przeczytaj więcej o: Materace dla dzieci - jak wybrać odpowiedni?

 

 

Przyczyny kaszlu w nocy


W zależności od tego, czy jest to kaszel suchy, czy kaszel mokry przyczyny mogą być różne. Nagłe napady suchego kaszlu mogą wskazywać na astmę, w szczególności, gdy pojawi się do tego świszczący oddech. Nocny kaszel moze być także spowodowany wynikiem niewydolności lewokomorowej i wad serca. Uczucie pieczenia, chrypka u dziecka, czy odruch kaszlu bez gorączki mogą się wiązać z refluksem żołądkowo-przełykowym. Objawy są takie same w przypadku dorosłych, choć tutaj dodatkowymi czynnikami mogą być poważniejsze schorzenia wynikające na przykład z palenia tytoniu, czy spożywania alkoholu.

Warto także dodać, że w przypadku mokrego rodzaju kaszlu najczęstszymi przyczynami są infekcje wirusowe i bakteryjne, które objawiają się w postaci zalegającej wydzieliny. Ta z kolei utrudnia zasypianie, jak i zakłóca późniejszy sen w nocy. Poza tym spanie w klimatyzowanych pomieszczeniach sprawia, że powietrze staje się suche, co również ma niemały wpływ na pojawienie się kaszlu w nocy. Zbyt wysoka temperatura w pokoju, a nawet źle dobrany materac mogą także powodować, że ludzi budzi w nocy kaszel.

Sprawdź produkty Sembella:

 

 

 

 

Sposoby na męczący kaszel w nocy


Jak przestać kaszleć w nocy? Istnieje na to kilka sposobów. Można stosować domowe syropy lub rozwiązania technologiczne, jak na przykład nawilżacze powietrza.

 

 

Nawilżanie powietrza


Jednym ze sprawdzonych sposobów jest nawilżanie powietrza w domu. Jeżeli nie posiadasz specjalnego nawilżacza powietrza, wystarczą… mokre ręczniki. Wystarczy powiesić je na kaloryferze. Prosta metoda, a jaka skuteczna!

 

 

Nawilżanie błon śluzowych


Przed snem warto nawilżyć błony śluzowe, co powinno załagodzić objawy kaszlu. Tak naprawdę wystarczy sama woda, ale dodatkowe właściwości kojące posiadają miód i maliny (syrop), wiec warto dodać je do przyjmowanych płynów. Zaleca się także przyjmowanie siemienia lnianego. Wszystkie napoje powinny być przyjmowane często i mieć temperaturę pokojową lub nieco wyższą. Pomoże również sam miód – 1-2 łyżeczek bezpośrednio przed snem.

 

 

Naturalne leki


Doskonale sprawdzają się tabletki do ssania lub syropy na bazie propolisu, lub syropu sosnowego. Zdecydowanie bardziej przyda się syrop sosnowy (który hamuje kaszel), propolis działa antywirusowo i blokuje ich rozprzestrzenianie. Warto sięgnąć także po podbiał lekarski lub syrop z babki lancetowatej, które mają właściwości powlekające, łagodzące ataki kaszlu.

 

 

Aromaterapia


Zdecyduj się na aromaterapię! Nie tylko pomoże załagodzić męczący kaszel, ale i wprowadzi cię w stan relaksu i odprężenia. Zastosuj inhalację z parą wodną i olejkami. Pomoże olejek szałwiowy, miętowy i terpentynowy, które wykazują właściwości dezynfekujące.

 

 

Zmiana pozycji podczas snu


Jeśli często dręczy Cię kaszel, zdecyduj się na wysokie ułożenie poduszki. Zmień pozycję zasypiania na półsiedzącą. Pomoże w tym także stelaż do materaca, sterowany elektrycznie, którego użycie pozwala Ci na szybką regulację pozycji w czasie snu (górnej i dolnej partii ciała). Kaszel intensyfikuje się w nocy, ponieważ podczas spoczynku w pozycji leżącej wzdłuż dróg oddechowych wydziela się śluz, który podrażniając je wywołuje w efekcie kaszel. Pamiętaj, im mniej płaska pozycja, tym mniej będzie dręczył Cię kaszel!

Zobacz materace dostępne w ofercie Sembella:

 

 

 

Sekcje: Porady

Podobne artykuły: