FAQ

Problem z doborem materaca? Chcesz wiedzieć jak spać zdrowo i wygodnie? Chcesz wiedzieć jak kupić odpowiedni materac? My ci w tym pomożemy?

Siedem stref twardości to najbardziej rozbudowany system zróżnicowania twardości w materacu. Oznacza to, że na długości materaca wydzielone są strefy o zróżnicowanej twardości. Siedem to maksymalna ilość umożliwiająca właściwe podparcie w najbardziej newralgicznych częściach ciała. 1 - głowa 2 - barki 3 - strefa lordozy 4 - biodra 3 - strefa lordozy 2 - barki 1 - głowa Strefy skonstruowane są symetrycznie tak aby umożliwić odwracanie i materaca (głowa -> nogi) co wydłuża jego żywotność. Układ stref w dolnej części materaca (tam gdzie nogi) nie ma bowiem znaczenia dla jakości wypoczynku - nacisk jest zbyt słaby. Budowę strefową uzyskuje się w różny sposób zależnie od typu materaca : - sprężyny/kieszonki - zróżnicowana grubość drutu pomiędzy strefami - pianka - nacięcia konturowe lub pianki o zróżnicowanej twardości - lateks - otwory o zróżnicowanej średnicy Ilość stref w materacy można oczywiści zwiększyć, ale od stony komfortu nie będzie miało to znaczenia, a raczej może pogorszyć materac.
Jedno z najbardziej podstawowych pytań przy wyborze materaca do łóżka o szerokości min. 160 cm szczególnie istotne jeśli dotyczy dwóch osób o dużej różnicy wagi. Ze względu na transport i łatwość pielęgnacji materaca, większą trwałość oraz możliwość indywidualnego doboru twardości materaca lepszym rozwiązaniem jest stosowanie dwóch osobnych materacy. Jeśli mają dodatkowo taką sama wysokość mogą to być wręcz materace różnego typu (np. kieszonki i lateks). Trzeba jednak pamiętać o dopasowaniu wysokości materaców i sposobie szycia pokrowca. W wypadku wyboru jednego szerokiego materaca warto wybrać model kieszeniowy, piankowy lub lateksowy. Materace o tej konstrukcji tłumią lub wręcz eliminują dokuczliwą wadę szerokich materacy bonnellowy jaką jest przenoszenie drgań materaca i oddziaływanie ruchów jednej osoby śpiącej na drugą (np. podczas zmiany pozycji snu), szczególnie osoby cięższej na lżejszą.
Generalnie wszystkie materace Sembella, które mają zdejmowane pokrowce do prania. Zamek błyskawiczny wszyty w pokrowiec umożliwia jego ściągnięcie i wypranie w temperaturze nawet do 60°C.
Wentylacja czyli swobodny obieg powietrza odgrywa bardzo istotną rolę podczas użytkowania materaca, pozwala bowiem na odprowadzenie gromadzonej wilgoci i zapobiega powstawaniu pleśni w materacu. Ilość potu, która wsiąka w materac podczas snu jest na tyle duża, że materac pozbawiony dostępu powietrza (np. od spodu, podczas użytkowania na podłodze) nie jest w stanie tej wilgoci odparować. Warto też pamiętać o regularnym odwracaniu materaca, co nie tylko wydłuży okres jego użytkowania, ale tez pomoże w jego wentylacji i w utrzymaniu higieny.
Najgorsze dwa rodzaje podłoża dla materaca to płyta wiórowa bez otworów lub dawnego typu stelaż siatkowo-sprężynowy, uginający się jak hamak. Przy płycie wiórowej z otworami lub bez na pewno NIE można stosować materaców „pełnych": lateks, Bultex lub pianka. Najlepsze będą wówczas tradycyjne materace „bonnellowe". Natomiast stelaż siatkowo-sprężynowy, o ile nie jest dodatkowo usztywniony - nie nadaje się jako podkład pod materace. Lepsze od płyty - sztywne listwy. Jeśli odległości pomiędzy listwami są zbyt duże, wówczas nie powinno się stosować materaców kieszonkowych, lateksowych i Bultex, wtedy również najlepiej kupić tradycyjne „bonnellowe". Najlepszy sposób podparcia materaca to stelaże z listwami sprężynującymi (lub podobne), z tym, że do materaców kieszonkowych, lateksowych i Bultex wskazane są stelaże z większą ilością listew: np. Power Dream.
`;