0
0,00 zł

Męczący „lekki sen”

Po bezsennej lub ciężko przespanej nocy trudno nam być aktywnym i wypoczętym w ciągu dnia. Organizm nie jest zregenerowany, a kolejny dzień stawia przed nim następne wyzwania. Męczy cię lekki sen? Marzysz o zdrowym, odprężającym wypoczynku? Skorzystaj z kilku rad i ciesz się spokojnym, głębokim snem!

 


 1.  Zdiagnozuj problem!
  Bardzo często zdarza się, że przyczyna problemu związanego ze spokojnym zasypianiem jest bardzo blisko nas, a jej eliminacja może zająć zaledwie kilka minut. Rozejrzyj się po swojej sypialni przed snem: czy nie wpada do niej za dużo światła? Czy nie dokucza ci hałas? Być może wystarczy przymknięcie okna lub założenie światłoszczelnych rolet. Przeanalizuj również twój obecny tryb życia, czy nie masz w ostatnim czasie problemów (np. w pracy), zmartwień czy stresów. Jeżeli jest taka możliwość, postaraj się je zredukować.

 2.  Zrelaksuj się!
  Przed snem zatroszcz się o swoje zmysły i pozwól sobie na chwilę odprężenia. Weź długą, gorącą kąpiel. Doskonale sprawdzą się relaksujące olejki czy aromaterapia. Aktywny sport? Najpóźniej 3 godziny przed snem! Zamiast tego zdecyduj się na ćwiczenia relaksujące – rozciągną ciało i pomogą w redukcji stresów i napięć skumulowanych w organizmie w ciągu dnia.

 3.  Uspokój się i wycisz zmysły
  Napij się przed snem delikatnej herbaty ziołowej, np. melisy czy rumianku. Zima doskonale sprawdzi się rozgrzewające mleko z miodem.

 4.  Sprawdź, jak sypialnia wpływa na Twoje zmysły
  Czy daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa? Przyjrzyj się dokładnie swojemu materacowi, czy nadal jest elastyczny i sprężysty. Zobacz również, czy nie utworzyły się w nim trwałe wygniecenia i czy nadal odpoczywa ci się na nim komfortowo. Pamiętaj o regularnej zmianie pościeli i wietrzeniu sypialni. Duży wpływ mają również kolory, jakie wykorzystane są w sypialni. Nie powinny być zbyt krzykliwe i drażniące.


 5.  


Rozpoznanie problemu i szybkie jego zwalczenie pomoże Ci odzyskać równowagę w spokojnym, regenerującym śnie. Jeżeli żadna z powyższych wskazówek nie pomoże, skorzystaj z porady lekarza, który przepisze delikatne leki ziołowe lub skieruje cię na badania.

 

Sekcje: Porady

Podobne artykuły: