Drzemka

Drzemka w naszej kulturze traktowana jest jako przejaw lenistwa i chęci wypoczywania poza „przeznaczonym na to czasem” w nocy. Tymczasem, jak pokazuje wiele przykładów z całego świata oraz badania naukowców, kilka minut snu w ciągu dnia może być nie mniej regeneracyjne niż dobrze przespana noc. Jak zatem drzemać, by wyciągnąć z tego to, co najlepsze?

Dlaczego drzemiemy?

W różnych kulturach na całym świecie pojawia się forma krótkiego relaksu w ciągu dnia, mającego poprawiać wydajność pracy. Najbardziej popularna jest bez wątpienia siesta, którą można spotkać tak w Hiszpanii, jak i w krajach latynoskich. Nawet tak zapracowane narody, jak Niemcy i Japończycy znajdują w ciągu dnia chwilę na drzemkę, którą nazywają odpowiednio „ein Schläfchen” i drzemką energetyczną.

W krajach wysoko rozwiniętych organizacja pracy doszła do punktu, w którym oczywiste stało się, że nie ma możliwości eksploatacji pracownika przez pełne osiem godzin. W celu poprawny wydajności pracy, wprowadzono zatem czas na relaks, a nawet drzemkę. Niespełna 20 – 30 minut w ciągu dnia idealnie poprawia zdolność do koncentracji i jednocześnie obniża poziom stresu. Stan taki może utrzymywać się niemal aż do wieczora. Efekty drzemki są zatem o wiele lepsze i na pewno zdrwosze niż kolejna kawa, czy napój energetyczny.

Osoby łączące sen w nocy, trwający od 7 do 9 godzin, z drzemką w ciągu dnia mogą liczyć na szereg pozytywnych efektów. Poprawa humoru, podwyższona koncentracja czy zwiększenie zdolności kreatywnych to tyko niektóre z nich. Drzemka w ciągu dnia może także skutecznie ustrzec przed cukrzycą i chorobami serca.

Jak drzemać, żeby nie zasnąć?

Drzemka wbrew pozorom nie jest snem w pełnym tego słowa znaczeniu. Przede wszystkim powinna ona trwać nie dłużej niż 30 minut. Pozwoli to organizmowi na wejście w pierwsze dwie fazy snu. Skutkiem tego jest jedynie spowolnienie aktywności mięśniowej oraz zwolnienie fal mózgowych. Przekroczenie 30 minutowego czasu drzemki, może prowadzić do wejścia w kolejne fazy snu, co może być traktowane przez organizm, jako pełnowymiarowy sen. Taka sytuacja będzie skutkowała zaburzeniem naturalnego rytmu dobowego i utrudnieniem zasypiania w nocy.

Najlepszą pora na drzemkę jest okres pomiędzy godziną 13 a 14:30. Będzie to idealna zastępstwo kolejnej kawy czy słodyczy. Ważnym ograniczeniem dotyczącym drzemki jest także to, że powinna się ona zakończyć najpóźniej na trzy godziny przed właściwym snem.

Chcąc odpowiednio wykorzystać czas na drzemkę, należy znaleźć do tego odpowiednie miejsce. Musi ono zapewnić ciszę oraz spokój. Drzemka powinna odbywać się przy zgaszonym świetle. Dodatkowo trzeba zapewnić sobie spokój wewnętrzny. Większość osób uważa drzemkę za coś niewłaściwego lub po prostu za marnotrawienie czasu.
Dlatego przede wszystkim należy przekonać samego siebie, że 20 minut poświęcone na sen, to w istocie czas regeneracji organizmu, który pozwoli efektywniej pracować i lepiej się czuć.

`;