Hamak jest dla wielu osób synonimem relaksu i wypoczynku. Dzięki delikatnemu bujaniu i wygodnej pozycji przyjemnie jest w nim leżeć i bardzo łatwo zasnąć. Jednak czy na pewno kilka godzin snu w hamaku jest zdrowe dla naszego organizmu? Czy brak stabilnej podpory dla pleców jest bezpieczne dla kręgosłupa?
Hamak? Tak, oczywiście!
Zwolennicy spania w hamaku podnoszą szereg argumentów, które mają udowadniać, że wszelkie obawy dotyczące jego negatywnego wpływu na zdrowie kręgosłupa są tylko mitem. Twierdzą, że posiada on więcej zalet niż ewentualnych wad. Szczególnie w okresie zmieniającego się klimatu i wyjątkowo gorących okresów letnich, sen w objęciach bujającego się skrawka materiału, pozwalającego na chłodzenie całej powierzchni ciała, wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Bardzo często jest tutaj przywoływany przykład krajów Ameryki Łacińskiej i Południowej. Hamaki są tam używane jako podstawowy element wyposażenia sypialni. Co więcej, są one wykorzystywane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.
Za spaniem w hamaku przemawia także fakt, że jego delikatny, bujający ruch pozwala na szybsze zasypianie. Oczywiście, o ile ktoś nie cierpi na skrajny przypadek choroby lokomocyjnej. Trzeba uczciwie przyznać, że nie tylko dzieci łatwiej zapadają w sen, kiedy leżeniu towarzyszy bujanie. Także dorośli w hamaku będą szybciej oddawać się objęciom Morfeusza. Argumentem przemawiającym za hamakiem jest także to, że jest on bardziej higienicznym podłożem niż materac. Mogące oddychać całą swoją powierzchnią ciało nie poci się tak intensywnie. Tym samym w hamaku śpimy spokojniej, mogąc chłodzić się o wiele lepiej, niż ma to miejsce na materacu. Pozwala to jednocześnie na zmniejszenie ilości roztoczy. W przepoconym materacu będzie ich z pewnością o wiele więcej, niż ma to miejsce w hamaku.
Hamak? Nie dziękuje!
Pomimo wielu argumentów przemawiających za spaniem w hamaku, nie ulega wątpliwości, że może ono nieść ze sobą szereg niebezpieczeństw. Długotrwałe przebywanie w hamaku powoduje ogromne obciążenie dla kręgosłupa, zaś pochylona pozycja sprawia, że jedna część kręgosłupa jest nadmiernie rozciągnięta, podczas gdy druga pozostaje ściśnięta. Obie lordozy są tu niwelowane, a krążki międzykręgowe ulegają uciskowi . Efektem tego w dłuższej perspektywie czasu może być silny ból. Taka sytuacja może dotyczyć wszystkich odcinków kręgosłupa, poddawanych pozycji hamakowej. Co ważne, skutek taki może powstawać na odcinku całego kręgosłupa i to niezależnie od tego, w jakiej pozycji będziemy spać.
Hamak nie jest zatem przeznaczony do długotrwałego leżenia, odpoczynku, czy tym bardziej snu. Choć wygoda hamaka jest niezaprzeczalna, to zdrowy sen wymaga odpowiedniego podłoża, jakim jest właściwie dopasowany materac. Zarówno teoria o zdrowym śnie w hamaku, jak i opinie mówiące o tym, że najzdrowszy sen odbywa się na jak najtwardszym podłożu, można włożyć między bajki. W obu przypadkach efektem będzie, niestety, silny ból kręgosłupa. Dla zdrowego snu konieczne jest podparcie wszystkich newralgicznych punktów ciała. A hamak, definitywnie nie jest w stanie tego zagwarantować.
Zobacz materace dostępne w ofercie Sembella: