0
0,00 zł

Czy dieta wpływa na jakość snu?

Wiele osób zastanawia się, czy nasz sposób odżywiania może wpłynąć na jakość snu. Oczywiście, że tak! Czynnik ten jest równie ważny jak aktywność fizyczna. Lubisz wieczorne lub nocne podjadanie po kolacji? Najwyższa pora z tym skończyć! To zdecydowanie zły nawyk, który może wpłynąć niekorzystnie na jakość naszego wypoczynku. Ostatni posiłek w ciągu dnia powinien zostać spożyty najpóźniej o godzinie 20:00. W czasie spoczynku, a więc podczas snu, nasz metabolizm działa wolniej, co przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej. W tym artykule dowiesz się, jak zadbać o zdrowy sen dzięki żywności.

Kolację podano!

Jak powinna wyglądać kolacja, aby wpłynęła korzystnie na nasz nocny odpoczynek? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na czas jej spożywania – powinna odbyć się ok. 3 godzin przed snem. Dzięki temu organizm zdąży przetrawić to, co zjedliśmy. Wpłynie to również korzystanie na utrzymanie szczupłej sylwetki, ponieważ przerwa pomiędzy kolacją a porannym posiłkiem nie będzie zbyt długa.

Co oczywiste – zdecydowanie odradza się kofeinę i alkohol. Kawa działa na nasz mózg nawet do 6 godzin po jej spożyciu! Po posiłku warto zdecydować się na ziołowe herbaty, takie jak na przykład rumianek (uspokaja), melisa (wycisza organizm), mięta (ułatwia trawienie), lawenda (uspokaja i wycisza). Zielona herbata zwalczy wolne rodniki, które wytworzyły się w ciągu dnia w organizmie, a czerwona herbata spali nagromadzoną tkankę tłuszczową.

Co jeść?

Kolacja powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Należy ograniczyć potrawy smażone, pieczone, marynowane oraz te, które zawierają dużą ilość tłuszczu. Zrezygnujmy również z ostrych przypraw – kiedy organizm angażuje się w ich trawienie, podnosi się temperatura ciała, co utrudnia zasypianie.

Zaleca się przyjmowanie ciepłej kolacji. Jakość naszego odpoczynku poprawią owoce morza, zboża i banany zawierające potas, magnez i witaminę B6, produkujące melatoninę, regulującą nasz sen. Spora ilość węglowodanów podczas kolacji wpłynie przed snem uspokajająco na nasz mózg. Zaleca się spożywanie makaronu z pełnej mąki, kaszy, warzyw oraz pieczywa ciemnego pełnoziarnistego. Za to warto wyeliminować z wieczornego menu biały ryż, pieczywo z białej mąki, makarony, mięso i słodycze.

Dobry sen? Dzięki kwasom omega-3! Źródło tego cennego składnika znajdziesz między innymi w oleju lnianym i rybom takim jak łosoś, makrela czy sardynki.

Dieta to nie wszystko!

Pamiętajmy, że właściwy sposób odżywiania jest tylko jednym z czynników poprawiających jakość snu. Równie istotne jest przyzwyczajenie organizmu do chodzenia spać o tej samej godzinie. Sen przyspieszą relaksacyjne kąpiele w wannie z dodatkiem olejków. Zdecydowanie zrezygnuj z oglądania późnym wieczorem filmów pobudzających silnie układ nerwowy, np. horrorów. Zadbaj o swoją sypialnię. Odpowiedni i poprawnie dopasowany materac i poduszka sprawią, że każdego ranka będziesz budzić się wypoczęty, zrelaksowany i pełny energii.

Sekcje: Porady

Podobne artykuły: