0
0,00 zł

Ratunku, mój mąż chrapie!

Próbujesz zasnąć, a już za chwilę po całej sypialni rozlega się głośne chrapanie męża? Chcesz to zmienić? Przeczytaj kilka wskazówek i spraw, by Twój mąż przestał chrapać!

 


  1. Postaw diagnozę. Na samym początku czeka cię najtrudniejsze zadanie – musisz uświadomić mężowi, że chrapie. To pierwszy, podstawowy krok do pokonania problemu. Jeżeli nie będzie chciał w to uwierzyć, nagraj wydawane przez niego dźwięki podczas snu.

  2. Poradź się lekarza. Niejednokrotnie zdarza się, że chrapanie jest jednym z wyznaczników poważnej choroby – bezdechu sennego. Podobnie jak w przypadku chrapania, objawy wyglądają porównywalnie – chory wydaje niemal takie same dźwięki i co jakiś czas przebudza się. Bezdech senny prowadzi jednak do zatrzymania oddechu, przez co stanowi zagrożenie życia. Właśnie dlatego dobrze jest skorzystać z porady lekarza.

  3. A może to przeziębienie? Jeżeli chrapanie towarzyszy najczęściej przeziębieniom, rozwiązanie jest proste – trzeba jak najszybciej zwalczyć infekcję. Bardzo często niedrożność dróg oddechowych (spowodowanych np. przez katar) powoduje, że twój mąż oddycha ustami, co ostatecznie prowadzi do nocnego chrapania.

  4. Czy to nie nadwaga? Jeżeli mąż ma w nadmiarze kilka zbędnych kilogramów, warto szybko się ich pozbyć. Im szczuplejsze ciało, tym lepiej udrożnione drogi oddechowe, a tym samym łatwiejsze oddychanie.

  5. Nie zapomnij o zdrowym odżywianiu! Dopilnuj, aby mąż unikał ciężkich, wysokokalorycznych potraw przed snem. Regularny, zdrowy tryb żywienia może zmniejszyć intensywność chrapania. Równie szkodliwe są używki: alkohol i papierosy (nikotyna szkodzi nie tylko płucom, ale i drogom oddechowym, przyczyniając się do ich podrażnienia i obrzęku). Redukcja niezdrowych nawyków wpłynie bardzo korzystnie na zdrowie, a przy tym wpłynie kojąco na zdrowy sen.

  6. Zadbaj o komfort snu. Postaraj się nawilżać powietrze w sypialni. Przed snem wywietrz sypialnię przez ok. 15 minut. Sprawdź materac, na którym śpicie. Zobacz, czy nie jest już zużyty oraz czy ma właściwie dobraną twardość.

  7. Zaproponuj mężowi spanie na boku. Chrapanie występuje przede wszystkim u mężczyzn śpiących na plecach. Dlatego w przypadku, gdy problem nie ustępuje, najlepiej jest przyzwyczaić męża do spania na boku. W tej pozycji chrapanie jest niemal niemożliwe.


  8.  

 

Sekcje: Porady

Podobne artykuły: