0
0,00 zł

Sen a odchudzanie

Odchudzanie jest kojarzone przede wszystkim z dietą i aktywnością fizyczną. Mało osób chcących stracić kilka zbędnych kilogramów zdaje sobie jednak sprawę z tego, że chcąc uzyskać wymarzoną figurę trzeba zadbać także o odpowiednią ilość snu. Jego brak może bowiem nie tylko utrudniać utratę wagi, ale działać w zupełnie przeciwnym kierunku podnosząc masę ciała.

 

Dieta, ćwiczenia i sen


Niestety nie jest tak, że samym snem można spowodować utratę niechcianych, nadprogramowych kilogramów. Dla każdego podstawą diety odchudzającej jest odpowiednie odżywanie i aktywność fizyczna. Jednak dla osiągnięcia oczekiwanych efektów niezbędnym elementem jest także zdrowy sen. Wynika to przede wszystkim z faktu ogromnego znaczenia snu dla regeneracji i prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Podstawą problemów z utrzymaniem wagi w wyniku niewłaściwej ilości snu jest wydzielanie hormonów w nieprawidłowy sposób. Tym samym zaburzona zostaje gospodarka hormonalna, co przynosi szereg negatywnych skutków. Dla prawidłowej masy ciała niezbędna jest właściwa równowaga pomiędzy dwoma podstawowymi hormonami – leptyną i greliną. Pierwszy z nich odpowiadana za hamowanie łaknienia, drugi podnosi poziom głodu. Jak łatwo się domyślić, niedobór, a w szczególności brak snu prowadzi do podwyższenia poziomu greliny kosztem leptyny. Co za tym idzie pojawia się nadmierny, trudny do zaspokojenia apetyt.  Ponadto trzeba zwrócić uwagę na fakt, że leptyna wpływa na poziom insuliny. Wysoki poziom leptyny oznacza mniej insuliny we krwi. Tym samym, brak snu oznacza podwyższenie poziomu insuliny i greliny, co nie tylko przyczynia się do podwyższone poziomu łaknienia, ale także powoduje zwiększone magazynowanie przyjętej energii w tkance tłuszczowej.

Kolejnym ważnym dla utrzymania prawidłowej masy ciała hormonem jest kortyzol. Odpowiada on poziom masy mięśniowej względem tłuszczu w naszym organizmie. Krótszy sen to wysoki poziom kortyzolu, co z kolei powoduje utratę masy mięśniowej, kosztem wzrostu udziału tkanki tłuszczowej.

 

 

Jedz, śpij i chudnij


Po raz kolejny zatem okazuje się, że brak snu jest nie tylko nieprzyjemny, ale także niezdrowy. Chcąc zatem skutecznie stracić zbędne kilogramy należy się porządnie wysypiać. Zaleca się by sen trwał nie krócej niż siedem godzin na dobę a o jego jakość pomoże zadbać odpowiednio dobrany materac. Zajrzyj na platformę z ofertą materacy Sembella i wybierz model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

 

Sekcje: Porady

Podobne artykuły: