0
0,00 zł

Trudności z zasypianiem w trakcie upałów

Lato, a wraz z nim wysoka temperatura, poza wieloma walorami może być także źródłem problemów z zasypianiem. Nie od dziś wiadomo, że upały nie pozwalają na spokojny sen. Dlatego też warto poznać sposoby na to, by nawet w najgorętszą noc lata zasnąć bez problemu.

 

Po pierwsze – sypialnia


Nie jest żadną tajemnicą, że w celu ułatwienia zasypiania w gorącym, letnim okresie konieczne jest obniżenie temperatury. Powszechnie uznaje się, że dla spokojnego snu najlepsza jej wysokość to około 20 stopni. Oczywiście bez klimatyzacji osiągnięcie takiej temperatury w sypialni może być trudne. Stosując jednak kilka prostych zabiegów możliwe jest jej skutecznie obniżenie.

O temperaturze w sypialni warto pomyśleć już przy wyborze pokoju, w którym ma się ona znajdować. Najlepszą lokalizacją będzie taka, która posiada okna od strony północnej. Takie pomieszczenie będzie dłużej trzymało niską, przyjemną temperaturę.  Dodatkowo, w przypadku kiedy nie posiadamy klimatyzacji dobrze jest wyposażyć sypialnię w wiatrak. W przypadku jego braku należy przed położeniem się spać zrobić przeciąg w celu dokładnego przewietrzenia sypialni. Warto przy tym pamiętać, że wiatrak powinien być skierowany w górę, natomiast wietrzenie należy zakończyć tuż przed położeniem się do łóżka. W sypialni, podobnie jak w całym mieszkaniu, okna powinny być zamknięte i zasłonięte przez cały dzień. Jedynie wcześnie rano i po zmroku dobrze jest wpuszczać chłodniejsze powietrze do wewnątrz. Sypialnia powinna być wolna od wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych. Nie tylko emitują one promieniowanie elektromagnetyczne, które może wywoływać bezsenność, ale są również źródłem ciepła.

 

 

Po drugie – łóżko


O ile nie mamy możliwości spania w hamaku, który jest najlepszym do tego miejscem w okresie letnich upałów, należy korzystać z pościeli, które nie będą dodatkowo nagrzewały ciała. Najlepiej sprawdzą się te, z naturalnych materiałów – lnu, cienkiej bawełny czy satyny. Cienka kołdra, a nawet samo prześcieradło także dobrze się sprawdzą. Zaleca się również odpowiednie dobranie materaca na taki, który zapewniają właściwą wentylację - np. zawierający wysokoelastyczną piankę Bultex® pomagającą odpowiednio odprowadzać wilgoć. (Sprawdź materace z pianką Bultex® w ofercie Sembella)

Spanie nago ma wiele zalet, a bez wątpienia jedną nich będzie to, że pozwala na nienagrzewania ciała piżamą. Dodatkowo warto skorzystać z możliwości, jakie daje proste odwrócenie poduszki na drugą stronę. Przyłożenie głowy do nieco chłodniejszej powierzchni ułatwi zaśniecie.

 

 

Po trzecie - zadbaj o siebie


Wysokie, letnie temperatury wpływają na nasz organizm powodując utratę wody. Wskutek tego naturalne procesy regulujące ciepłotę ciała mogą ulegać zaburzeniu. Dlatego tak ważne jest, by nie tylko przed zaśnięciem, ale przez cały dzień odpowiednio nawadniać organizm.

Należy także pamiętać o tym, że przed snem konieczne jest wyciszenie. W tym celu dobrze jest wziąć zimny prysznic, a następnie odczekać w ciszy i spokoju około 30 minut. Będzie to czas, w którym organizm przygotuje się do snu umożliwiając spokojne zaśniecie. Eksperci odradzają w ostatnich chwilach przed snem korzystania ze smartfonów i innych urządzeń emitujących intensywne światło. Warto także pamiętać, by nie objadać się przed snem. Ostatni posiłek powinien mieć miejsce około 3 godzin przed zaśnięciem.

Jednym z tajemnych sposobów, w jaki mieszkający w gorących regionach kuli ziemskiej ludzie radzą sobie z upałami jest… gorąca herbata. Jej wypicie przed snem pozwala na spokojniejsze zaśniecie. Dzieje się tak wskutek swego rodzaju oszukania organizmu. Gorąca herbata podnosi temperaturę wewnątrz organizmu, przez co ciało zaczyna dodatkowo się schładzać wywołując przyjemne uczucie komfortowej temperatury. Natomiast zupełnie odwrotny efekt otrzymujemy po wypiciu zimnego napoju. Choć początkowo jest nam chłodniej, to po chwili organizm stara się podnieść temperaturę wywołując falę ciepła.

W naszym klimacie lata są coraz dłuższe i coraz gorętsze, warto więc zadbać o odpowiedni, regenerujący sen by móc w pełni korzystać z tak pięknej pogody.

Zobacz materace dostępne w ofercie Sembella:

 

 

 

Sekcje: Porady

Podobne artykuły: