Drzemka w opinii wielu ludzi kojarzona jest z lenistwem oraz stratą czasu. Jak się jednak okazuje ma ona wiele pozytywnych cech, a kilka minut snu w ciągu dnia może dać wiele dobrego naszemu organizmowi. Jak zatem ucinać drzemkę, aby była ona efektywna? Ile powinna trwać krótka drzemka? I jakie ma zalety?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest drzemka?
- Ile powinna trwać drzemka?
- Jakie są rodzaje drzemek?
- Jak pozytywnie wpływa na nasz organizm?
Przeczytaj także o wpływie diety na jakość snu: https://sembella.pl/porady/dieta-wplywa-jakosc-snu/
Drzemka - definicja
Drzemka przez jednych określana jest jako symptom lenistwa, a dla drugich jest wręcz niezbędna, ponieważ dostarcza im energii na kolejną część dnia. W czasach ciągłego zabiegania, zmęczenia, siedzenia do późnych godzin i wczesnego wstawania, drzemka okazuje się jednak zbawienna. Ponadto coraz więcej osób narzeka na jakość swojego snu oraz zmęczenie po przebudzeniu. A jak wiadomo, sen w życiu człowieka jest niezwykle istotny. Średnio przesypiamy jedną trzecią całego dnia i jest to czas, kiedy nasz organizm się regeneruje, ale nie zawsze mamy możliwość spokojnie wypocząć w nocy przez około osiem godzin.
Drzemka w ciągu dnia może zostać zdefiniowana jako sen, który jest odmienny i krótszy od normalnego snu w nocy, albo każdy okres snu krótszy niż 50 procent czasu wypoczynku nocnego. Krótka drzemka może więc trwać tylko kilka minut lub kilkadziesiąt. Są jednak istotne zalecenia, aby pewnych granic nie przekraczać, ponieważ nie będzie ona już tak efektywna.
Dlaczego drzemiemy?
Z pewnością każdy z nas doświadczył uczucia senności w ciągu dnia. Organizm po jedzeniu lub źle przespanej nocy stara się nadrobić stracone godziny, aby lepiej się zregenerować. Ponadto uczucie senności dopada nas także po jedzeniu. Organizm w ten sposób daje oznaki zmęczenia, spowalnia tętno, a oczy samoczynnie się zamykają. Powodem tego jest to, że po posiłku wzrasta poziom cukru we krwi, który sprawia, że chce nam się spać. Dlaczego jeszcze czujemy znużenie i chęć na krótką drzemkę w ciągu dnia?
Organizm dorosłego człowieka w ciągu 24 godzin doświadcza spadku energii dwukrotnie. Jeden z nich ma miejsce w nocy, dlatego jest to naturalny czas na sen. Drugi spadek energetyczny następuje między godziną 13 a 15. Dodatkowym czynnikiem, ktory może wskazywać na to, że przyda nam się drzemka w ciągu dnia jest niskie ciśnienie atmosferyczne.
W różnych kulturach na całym świecie pojawia się forma krótkiego snu w ciągu dnia, który ma na celu poprawienie wydajności w przypadku różnych czynności zawodowych. Najpopularniejsza jest siesta, którą praktykują Hiszpanie i mieszkańcy krajów latynoskich. Nawet narody, które z reguły są bardziej zapracowane, czyli Niemcy i Japonia, preferują drzemki. W krajach, które są wysoko rozwinięte, organizacja pracy doszła do punktu, w którym pojawiła się świadomość, że eksploatacja pracownika przez pełne osiem godzin nie przynosi zbyt wiele dobrego dla firmy. Efekty krótkiej drzemki są o wiele korzystniejsze i zdrowsze niż wypicie kolejnej kawy w pracy.
Ile powinna trwać drzemka w ciągu dnia?
Drzemka w ciągu dnia ma wiele zalet i korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu oraz nasze samopoczucie. Rację mają również przeciwnicy popołudniowych drzemek. Fakt jest taki, że nie powinna ona trwać zbyt długo, ponieważ będzie niekorzystnie wpływać na rytm naszego dnia i go zaburzy oraz spowoduje, że będziemy mieć problemy z wieczornym zaśnięciem.
Z kolei drzemka w ciągu dnia, która będzie zbyt krótka nie spełni swojej funkcji i zamiast zadziałać pobudzająco, jeszcze bardziej spotęguje frustrację i rozdrażnienie. Może wtedy pojawić się także poczucie, że sen w ciągu dnia to strata czasu. Ile powinna trwać drzemka? To zależy od indywidualnych preferencji każdego z nas. Uznaje się jednak, że nie powinna ona trwać krócej niż 10 min, ani dłużej niż 30 minut. Optymalnym czasem snu jest 20 minut.
Dlaczego tyle powinna trwać drzemka? Otóż sen dzieli się na dwie fazy - lekkiego i głębokiego snu. Specjaliści zgodnie twierdzą, że najlepiej dla organizmu jest, gdy obudzimy się jeszcze zanim zacznie się druga faza, która trwa 90 minut. Pobudka po tym, jak minie 20 minut snu może sprawić, że nie będziemy czuli przypływu energii, a zamiast tego będziemy jeszcze bardziej zmęczeni.
Chcesz się wygodnie wyspać? Wybierz najlepszy materac do drzemki:
Czy warto uciąć drzemkę w ciągu dnia?
Drzemki wpływają korzystnie na pracę serca, ponieważ zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Naukowcy po wielu badaniach doszli do wniosków, które jasno mówią, że spanie w ciągu dnia daje wiele korzyści dla naszego zdrowia. Okazało się, że regularna drzemka pozwala obniżyć poziom nadciśnienia o około pięć procent. Niższe ciśnienie po drzemce utrzymuje się także w nocy. Naukowcy zaznaczają, że choć różnica nie jest duża, to w przypadku zdrowia serca jest ona znacząca.
Drzemki dają również inne korzyści. Obecne tempo życia, siedzenie po godzinach w pracy, liczne projekty, to wszystko wpływa na stres, który nam codziennie towarzyszy. A ten, jak wiadomo nie tylko odbiera nam resztki energii, ale także zwiększa ryzyko wystąpienia wielu innych chorób. Według badań drzemki poprawiają nastrój, redukują poziom stresu, sprawiają, że czujemy się bardziej zrelaksowani, a mięśnie całego ciała się rozluźniają.
Pod koniec drzemka w organizmie człowieka wydzielana jest duża ilość hormonów - noradrenaliny i adrenaliny. Hormony te potrzebne są do przebudzenia i jednocześnie do wyregulowania poziomu pracy serca. Ponadto wpływają one na lepsze ukrwienie mózgu. Drzemka dostarcza organizmowi sporą dawkę energii i sprawia, że umysł staje się kreatywniejszy. Dzieje się tak, ponieważ podczas drzemki mózg pracuje nieco inaczej, niż w fazie głębokiej snu. W trakcie krótkiego odpoczynku można przyłapać podświadomość na pracy. Ujawniają się wtedy wszystkie emocje, wrażenia i obrazy zebrane w ciągu dnia.
Warto także dodać, że drzemki uzupełniają niedobory snu. Na bezsenność ludzie cierpią z różnych powodów - zbyt duża ilość stresu lub za mało godzin na sen. Później się to odbija na naszym samopoczuciu, ale krótki odpoczynek korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Poprawia się praca mózgu, umysł staje się rześki i pełen pomysłów, co w szczególności może docenić młodzież przytłoczona ilością nauki. Oczywiście tych korzyści jest znacznie więcej, ale drzemka na każdego będzie oddziaływać inaczej.
Rodzaje drzemek
Mało kto się orientuje, ale można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów drzemki, które inaczej wpływają na nasze zdrowie, mózg i robi się je o innym czasie. To, że lubimy spać jest rzeczą naturalną, ponieważ już od małego, dzieci bardzo często korzystają z błogiego odpoczynku. Warto więc wiedzieć, jakie są rodzaje drzemki i kiedy najlepiej je robić.
Drzemka po obiedzie
Przywykliśmy do tego, że po głównym posiłku z wypoczynku korzystają dzieci, ponieważ ich ciało tego potrzebuje ze względu na szybki wzrost. Dorośli z reguły ignorują popołudniowy odpoczynek, ponieważ gonią ich codzienne obowiązku i wychodzą z założenia, że snem nacieszą się wieczorem. Okazuje się jednak, że również i oni powinno po obiedzie skorzystać z krótkiego odpoczynku, ponieważ ich organizmy także tego potrzebują.
Drzemka na drugą część dnia
Drzemka na drugą część dnia jest jak najbardziej wskazana, tym bardziej, jeśli mamy problemy ze spaniem w nocy. Dzięki odpoczynkowi w ciągu dnia zmniejsza się ilość kortyzolu w naszym organizmie, przez co mniej się denerwujemy. Odpoczynek pozwala nam także zyskać więcej energii, która niezbędna jest do funkcjonowania w drugiej połowie dnia. Ponadto uzupełnia się niedobór nocnego wypoczynku.
Turbo drzemka
Pewnie mało kto słyszał o turbo drzemce, ale próbując jej raz, będzie się ją później doceniać i powtarzać. Ten rodzaj odpoczynku określany jest także jako power nap i trwa najczęściej 20 min. W tym czasie do naszego ciała dostarczana jest odpowiednia ilość energii pozwalająca pozbyć się uczucia senności, a na dodatek po przebudzenia jesteśmy bardziej skoncentrowani, zwiększa się nasza wydajność oraz wytrzymałość i następuje przyspieszenie procesu uczenia się.
Drzemka regeneracyjna
Drzemka regeneracyjna określana jest także jako zdrowa. Powinna ona trwać maksymalnie do pół godziny, zanim nasze ciało wejdzie w drugą fazę. Zmniejsza ona uczucie zmęczenia, dodaje energii, poprawia koncentrację oraz samopoczucie. Świetnie sprawdza się po powrocie do domu z rannej zmiany.