0
0,00 zł

Kiedy wymienić materac na nowy?

Jak długo powinniśmy użytkować materac? Zakłada się, że średnia żywotność materaca wynosi ok. 7–10 lat. Jest to czas, po którym należy go wymienić, nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że jego stan niewiele zmienił się od czasu zakupu.

Oznaki świadczące o tym, że najwyższa pora wymienić materac to:


 1.  Wyraźne ślady zużycia
  Jeśli zauważysz fizyczne, trwałe zmiany w konstrukcji materaca: wyczuwalne sprężyny; zauważalne wgniecenia; nieodwracalne zapadnięcie się materaca, zwłaszcza na środku (przypominające nieckę) – najwyższy czas zacząć poszukiwania nowego materaca.

 2. Nieprzespane noce, poczucie zmęczenia
  Zużyty materac nie podpiera prawidłowo kręgosłupa, przez co w nocy mięśnie muszą nieustannie pracować, aby utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Budzisz się, kiedy osoba, z którą sypiasz, zmienia pozycję i wstaje w nocy? A może przez całą noc przekręcasz się z boku na bok, szukając wygodnej pozycji? Często nasze ciało samo wysyła nam bodźce, informujące o spadku jakości snu. Jednym z czynników je wywołujących może właśnie być materac, którego lata świetności już dawno przeminęły.

 3. Ból
  Każdego ranka powinieneś budzić się wypoczęty i odprężony. Jeżeli jest odwrotnie – w nocy zdarzają Ci się drętwienia kończyn, a rano wstajesz obolały, może to oznaczać zużycie materaca. Trwałe odgniecenia w materacu przyczyniają się do nieprawidłowego zagłębiania ciała w zdeformowanych punktach, zamiast np. w strefie barkowej czy biodrowej. Efektem jest nieprawidłowe dopasowanie materaca do ciała, wywołujące bóle nóg i pleców lub drętwienie kończyn.

 4. Aspekty higieniczne
  Swędzi Cię skóra? Masz poranny katar lub dręczy Cię kichanie? To niekoniecznie przeziębienie! Każdej nocy człowiek wydziela do 0,5 litra potu, który wchłania się w materac. Poza tym osiada się na nim łuszczący się naskórek i kurz. Właśnie dlatego materac to ulubione miejsce dla roztoczy oraz pleśni, co może w efekcie zaskutkować reakcjami alergicznymi. Aby ustrzec się przed drobnoustrojami, warto pamiętać o prawidłowej pielęgnacji materaca.

 5. Każde inne miejsce do spania jest lepsze niż Twoje łóżko
  Jeśli niechętnie kładziesz się spać w łóżku, może to oznaczać, że już czas pożegnać się ze starym materacem. Odpoczynek powinien wywoływać pozytywne emocje. A jeżeli marzysz o zdrowym i komfortowym śnie, pomożemy wybrać Ci najlepszy materac.


 6.  
Sekcje: Porady

Podobne artykuły: