0
0,00 zł

Bezdech senny - czym jest i jakie są jego konsekwencje?

Budzisz się gwałtownie w nocy z niepokojem i szybkimi uderzeniami serca? A może zdarza Ci się głośne i nieregularne chrapanie? Uważaj – to mogą być objawy bezdechu sennego – poważnej choroby wymagającej leczenia.

Czym jest bezdech senny?

Podczas snu w nocy organizm wybudza się, ponieważ mózg wyczuwa zatrzymanie funkcji oddychania; poziom tlenu we krwi spada. Po gwałtownym przebudzeniu, któremu czasem towarzyszy lek i niepokój, znów wyciszamy się i zasypiamy. Po upływie czasu sytuacja znów się powtarza. Przebudzenia bywają tak krótkie, że zdarza się nie pamiętać rano o ich nocnym występowaniu. Niedotlenienie oraz pojawiające się w następstwie szokowe wznawianie oddychania występujące każdej nocy bardzo negatywnie wpływa na prawidłową pracę organizmu. Procesy zachodzące każdego dnia w organizmie mogą nieść za sobą niebezpieczne konsekwencje.

Co ciekawe – w ciągu dnia chory nie odczuwa żadnych problemów z oddychaniem.

Następstwa

Niestety, osoby cierpiące na bezdech senny odczuwają z tej przyczyny wiele poważnych konsekwencji. Są to na przykład: wyczerpanie, spadek koncentracji, choroby mózgu (np. udar) oraz serca (np. zawał). Badania wykazały, że osoby cierpiące na bezdech senny są nawet 3 razy bardziej narażone na wypadki samochodowe!

Leczenie

Leczenie bezdechu sennego wymaga czasu i zaangażowania pacjenta. W wielu przypadkach złotym środkiem jest obniżenie wagi ciała lub rzucenie palenia/zaprzestanie spożywania większych ilości alkoholu. Pomocne okazuje się unikanie przyjmowania niektórych leków, łącznie z nasennymi. Często pomocne okazują się również zabiegi laryngologiczne. W poważniejszych przypadkach lekarz zaleca protezę powietrza, czyli aparaturę tłoczącą w czasie snu powietrze pod odpowiednim ciśnieniem.

Czy cierpię na bezdech senny?

Objawy, które mogą wskazywać na występowanie choroby to między innymi: trudności z koncentracją, zasypianie w ciągu dnia, poczucie niewyspania i zmęczenia, bóle głowy (przede wszystkim rano), nagłe wybudzenia ze snu oraz następujące po nich uczucie braku powietrza, niespokojny sen (z gwałtownymi ruchami),  głośne i nieregularne chrapanie, znaczna suchość w ustach po przebudzeniu, potrzeba oddawania moczu w nocy. Jeżeli zauważasz u siebie większość symptomów, skonsultuj się z lekarzem.

Porady pomocne przy bezdechu

Zadbaj o komfortowe warunki w Twojej sypialni, sprzyjające dobremu i zdrowemu wypoczynkowi. Pamiętaj o wygodnym materacu, najlepiej hybrydowym lub termoelastycznym (polecane są również materace lateksowe), ponieważ ich wkład idealnie dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Dodatkowo warto zainwestować w regulowane elektrycznie stelaże, dzięki którym można bez problemu wypoziomować prawidłowo ułożenie ciała. Polecamy artykuł: Materac to nie wszystko. Dlaczego tak ważny jest odpowiedni wybór stelaża?

Postaraj się spahttp://www.sklep.sembella.pl/t/stelazeć z głową ułożoną wyżej, np. podpartą twardszymi poduszkami. Jeśli masz problemy z alergią, zadbaj o leki przeciwhistamowe i unikaj alergenów. Nie spożywaj przed snem ciężkich posiłków.

Sekcje: Porady

Podobne artykuły: