Bezsenność u niemowlaka

Bezsenność u niemowląt

Bezsenność u niemowląt jest częstym zmartwieniem spędzającym sen z powiek rodziców. Opieka nad dzieckiem, które nie pozwala przesypiać nocy jest bardzo uciążliwa, dlatego należy jak najszybciej rozpoznać przyczyny bezsenności maluszka i skutecznie im zaradzać.

Przyczyny bezsenności u niemowląt

Dlaczego dziecko w nocy płacze? Jest to jedyny sposób komunikacji z otoczeniem, mający na celu poinformowanie o jego potrzebach. Niemowlęta płaczą kiedy są głodne, jest im mokro albo czują się samotne. Zaniepokojone maleństwo wymaga obecności i opieki rodziców, która działa na nie uspokajająco i daje poczucie bezpieczeństwa. Nie powinno zostawiać się dziecka samego, zwłaszcza kiedy płacze.

Przez kilka pierwszych miesięcy dziecko nie odróżnia pory dnia – śpi tyle, ile potrzebuje. Dlatego nie powinno się za bardzo ingerować w jego dobowy rytm aktywności i wypoczynku.

Często przyczyną bezsenności u niemowląt jest niewłaściwe ustawienie ich łóżeczka. Unikajmy miejsc mocno nasłonecznionych, gdzie intensywne promienie mogą być dokuczliwe dla maleństwa. Koniecznie należy wietrzyć pomieszczenie, w którym śpi dziecko, a temperatura powinna wynosić ok. 20oC. Warto zadbać także o odpowiedni materac i poduszkę dla maleństwa – nie mogą one odkształcać kręgosłupa dziecka.

Jak uśpić niemowlę?

Oto kilka rad, które ułatwią Ci usypianie maluszka:

  1. Postaraj się usypiać dziecko o tej samej porze dnia. Regularne zasypianie usystematyzuje pracę zegara biologicznego, dzięki czemu organizm będzie łatwiej zasypiał o tych samych porach.
  2. Sprawdź, czy dziecko czuje się komfortowo – jest czyste i najedzone.
  3. Postaraj się o delikatne światło, np. lampkę nocną, która będzie dawała większe poczucie bezpieczeństwa.
  4. Delikatna melodyjka, np. z pozytywki wprowadzi dziecko w stan uspokojenia i wyciszenia.
  5. Również regularne ruchy, takie jak bujanie i kołysanie pomogą zasnąć dziecku.
  6. Sprawdź czy w pomieszczeniu, w którym ma spać maleństwo nie jest zbyt ciepło lub zimno i czy nie ma przeciągu.
  7. Jeśli jest taka możliwość, na czas usypiania dziecka wyłącz telewizor i radio oraz poproś domowników o ciszę.
  8. Mów do dziecka – delikatne, ciepłe słowa będą działały na dziecko uspokajająco, dając mu większe poczucie bezpieczeństwa.
`;