duszący kaszel podczas snu

Dokuczliwy kaszel podczas snu

Zasypiasz wieczorem, a już za chwilę zaczyna Cię dręczyć uporczywy kaszel, który nie daje spać przez całą noc? Rano budzisz się zmęczony i niewyspany, a po całonocnym ataku bolą Cię od wysiłku gardło i oskrzela. Jak załagodzić kaszel? Dowiesz się w tym artykule.

Nawilżanie powietrza

Jednym ze sprawdzonych sposobów jest nawilżanie powietrza w domu. Jeżeli nie posiadasz specjalnego nawilżacza powietrza, wystarczą… mokre ręczniki. Wystarczy powiesić je na kaloryferze. Prosta metoda, a jaka skuteczna!

Nawilżanie błon śluzowych

Przed snem warto nawilżyć błony śluzowe, co powinno załagodzić objawy kaszlu. Tak naprawdę wystarczy sama woda, ale dodatkowe właściwości kojące posiadają miód i maliny (syrop), wiec warto dodać je do przyjmowanych płynów. Zaleca się także przyjmowanie siemienia lnianego. Wszystkie napoje powinny być przyjmowane często i mieć temperaturę pokojową lub nieco wyższą. Pomoże również sam miód – 1-2 łyżeczek bezpośrednio przed snem.

Naturalne leki

Doskonale sprawdzają się tabletki do ssania lub syropy na bazie propolisu lub syropu sosnowego. Zdecydowanie bardziej przyda się syrop sosnowy (który hamuje kaszel), propolis działa antywirusowo i blokuje ich rozprzestrzenianie. Warto sięgnąć także po podbiał lekarski lub syrop z babki lancetowatej, które mają właściwości powlekające, łagodzące ataki kaszlu.

Aromaterapia

Zdecyduj się na aromaterapię! Nie tylko pomoże załagodzić męczący kaszel, ale i wprowadzi cię w stan relaksu i odprężenia. Zastosuj inhalację z parą wodną i olejkami. Pomoże olejek szałwiowy, miętowy i terpentynowy, które wykazują właściwości dezynfekujące.

Zmiana pozycji podczas snu

Jeśli często dręczy Cię kaszel, zdecyduj się na wysokie ułożenie poduszki. Zmień pozycję zasypiania na półsiedzącą. Pomoże w tym także stelaż do materaca, sterowany elektrycznie, którego użycie pozwala Ci na szybką regulację pozycji w czasie snu (górnej i dolnej partii ciała). Kaszel intensyfikuje się w nocy, ponieważ podczas spoczynku w pozycji leżącej wzdłuż dróg oddechowych wydziela się śluz, który podrażniając je wywołuje w efekcie kaszel. Pamiętaj, im mniej płaska pozycja, tym mniej będzie dręczył Cię kaszel!

Co wywołuje kaszel?

Czynników jest wiele – bardzo ważne jest jak najszybsze zidentyfikowanie źródła choroby, aby skutecznie jej zaradzić. Najczęściej należą do nich: infekcja wirusowa, alergie, astma, palenie papierosów lub wdychanie papierosowego dymu, niektóre leki, kaszel wywoływany chorobami psychicznymi takimi jak nerwice.

`;